Yaşlanma, vücudun fiziksel, kimyasal ve biyolojik süreçlerinden kaynaklanan iç ve dış strese tepki verme yetisindeki azalmadır. Deri yaşlanması ise yapısal bozulmalarla deri görüntüsünü etkileyen karmaşık bir süreçtir. Bazı besinler yaşlanmayı erteleyebilmektedir. Bu besinlerden bazıları şunlardır:

Su:

Su, yaşlanmayı geciktirmede en etkili unsurdur. Günlük tüketilmesi gereken su miktarı kilo başına 30 mililitredir. (60 kg bir birey günlük 60×30=1800 ml su tüketmelidir.)

Sarımsak:

Sarımsak, kalp sağlığını koruyup, kolesterolü dengede tutarak, tansiyonu düzenler. En güçlü antioksindanlardan olup serbest radikalleri azaltarak yaşlanmayı önler. Çiğ ve dövülerek tüketildiğinde maksimum etki sağlar.

Bezelye:

Lif ve antioksidan içeriğiyle yaşlanmayı geciktiren etkili bir besindir.

Havuç:

Havucun içinde bulunan A vitamini, antioksidan özellikte olup cildinizin canlı görünmesini sağlar.

Yumurta:

Kollajen ve elastin içeriğiyle, ciltteki kırışıklıkları önemli ölçüde önleyen bir besindir. Her gün kahvaltıda bir adet yumurta tüketilmesi önerilmektedir.

C vitamini:

C vitamini cildi diri tutmakla beraber deri dokusunun gelişmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle sigara kullanan kişilerin bolca C vitamini tüketmesi gerekmektedir. Yüksek miktarda C vitamini içeren besinler; kırmızıbiber, yeşilbiber, brokoli, kivi, çilek, turunçgillerdir.

Balık:

Omega 3 içeriğiyle kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardım ederek yaşlanmayı geciktirir.

Yağlı tohumlar:

Fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar içerdiği potasyum, E vitamini ve kalsiyum sayesinde yaşlanmayı geciktirici etki gösterir.

Yeşil çay:

En etkili antioksidanlardan olan yeşil çay yüksek kateşin içeriğiyle cilt korunmasını sağlamaktadır.

Karpuz & Domates

Cildin likopen ihtiyacı, güçlü bir antioksidan olan karpuz ve domates karşılanabilir.

Kereviz:

Potasyum, sodyum ve su içeriğiyle kırışıklık engelleyici özelliği bulunmaktadır.

Yaşlanmanın doğal bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Dengeli beslenme, besin çeşitliliği ve porsiyon kontrolü sağlık açısından önemlidir. Yaşlanmayı geciktirmek için alınan bu besinler porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketilmelidir.

Sevgilerimle,

Uzman Klinik Psikolog Uzman Diyetisyen Merve Öz

İndigo Dergisi Linki: https://indigodergisi.com/2018/11/yaslanma-karsiti-mucize-besinler-listesi/