1) Sahura Kalkmadan Oruç Tutmayın
Ramazan Ayında sahura kalkılmadığında vücut çok uzun süre aç kalıyor. Bu durum kas yıkımına neden olduğu gibi metabolizmanın yavaşlamasına da neden oluyor. Kilo alınmasındaki en önemli etkenlerden biri yavaşlayan metabolizma.. Metabolizmanın hızlanması için olabildiğince fazla öğün yapmak gerekiyor. Ramazanda iftar, ara öğün ve sahur olmak üzere en az 3 öğün şeklinde beslenmelisiniz.

2) Fazla Karbonhidratlı Ve Fazla Yağlı Beslenmeyin
İftarda ve sahurda kalorili kahvaltılıklar tüketmeyiniz. Kahvaltılık olarak; reçel, çikolata, bal, pekmez, yağlı peynirler yerine beyaz peynir, domates, salatalık, yeşillik, miktarını abartmadan zeytin tüketilmelidir. Yumurta, hem çok kaliteli bir protein kaynağı olması hem de tok tutucu özelliğinden dolayı tercih edilmelidir.
Sahurda ve iftarda kızartma ve hamur işi tüketilmemelidir. Özellikle sahurda tüketilen kızartma ve hamur işi; yatmadan önce yenilip yatıldığı için sindirim güçlüğüne ve mide rahatsızlığına neden olabilmektedir. Ayrıca, metabolizmanın gece yavaşladığı düşünüldüğünde gece yenilen ekstra kalorili yiyecekler kilo almaya neden olacaktır.

3) Pilav ve Makarna Tüketmeyin
En kaliteli karbonhidrat ekmek olduğundan pilav, makarna ve bulgur pilavı yerine ilk tüketilmesi gereken ekmek olmalıdır. Çünkü tam buğday ekmeği gibi kaliteli ekmekler hem doygunluğu artıracak hem de kan şekerinde ani artışlara neden olmayacaktır. İlla pilav, makarna ve bulgur pilavından birini yiyecekseniz tercihinizi bulgur pilavı yönünde kullanmalısınız. 3 yemek kaşığı pilav, makarna ve bulgur pilavını, 1 dilim ekmek yerine sayabilirsiniz.

4) Beyaz Ekmek Ya Da Pide Tüketmeyin
Pide beyaz ekmek olduğundan, kan şekerinde ani artışa neden olmaktadır. Ayrıca lezzeti nedeni ile sınırları aşmanıza neden olduğundan, pide yerine en kaliteli karbonhidrat olan ekmek tüketilmelidir. Fakat tüketeceğiniz ekmek; tam buğday, siyez, tam tahıllı, çavdar ekmeği olmalıdır. Kansızlık problemi yaşanmıyorsa kepek ekmeği de tüketilebilir.

5) İftarda Hemen Ana Yemeğe Yönelmeyin
Orucunuzu açıp çorbanızı yedikten sonra 15 dakika ara veriniz. Daha sonra ana yemeğe geçiniz. Beynimize doyma sinyali 20 dakika sonra gidiyor. Bu nedenle iftarda yemek öncesi ara vermek, yavaş yemeği sağladığı gibi porsiyon kontrolünü de kolaylaştırıyor. Ayrıca başlangıcı çorbayla yapmak doyma hissinin başlamasını ve kan şekerinin ani yükselmesine engel oluyor.

6) Salatasız İftar Sofrasına Oturmayın
Salata mide hacmini doldurarak kalorili yiyeceklerden çok yemenizi engelleyecektir. Ayrıca salatadan alacağınız lif bağırsak tembelliğinizi rahatlatacaktır.
Salatanıza mutlaka 1 tatlı kaşığı yağ ekleyiniz. Çünkü yağda çözünen vitaminleri almanız salatanıza yağ ekleyerek mümkün olacaktır. Fakat salatanıza daha fazla yağ ve sos eklemeyiniz.

7) Tatlıyı Fazla Kaçırmayın
Tatlıdan alacağınız kalori yerine, vitamin ve mineral deposu meyve tüketiniz. Tatlı tüketecekseniz eğer, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlı veya dondurma tüketiniz. Ama tüketeceğiniz meyveyi ya da tatlıyı hemen yemek sonrasında tüketmek yerine 2 saat ara vererek tüketmelisiniz.

8) Kas eritmeyin
Protein yetersiz tüketildiğinde kas erimeleri meydana geliyor. Bu yüzden protein ihtiyacının karşılanması önem arz ediyor. İftarda, sahurda ya da ara öğünlerde protein kaynağı olan; süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. Ara öğün olarak evde meyveli yoğurt hazırlayabilirsiniz. Böylece tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ayrıca, bağırsak tembelliğini azaltmak ve gerekli proteini almak için kefir tüketebilirsiniz.

9) Susuz Kalmayın
Uzun saatler oruç tutuluyor ve vücut susuz kalıyor. Bu nedenden ötürü iftar ile sahur arası 10-12 bardak su tüketmelisiniz.
İftardan sonra kahve ve çay içildiğinde vücuttan su atımını hızlandırarak vücuda zarar veriyor. Ramazan ayı boyunca olabildiğince çay ve kahve tüketiminizi azaltınız. Çaysız ve kahvesiz olmaz diyorsanız, almanız gereken miktarda suya ek olarak içtiğiniz her bardak çay ve her fincan kahve için ekstra su tüketiniz. Eğer tansiyonunuz yoksa ve sodanın size herhangi bir zararı yoksa içecek olarak soda içebilirsiniz. Soda ile birlikte bütün gün kaybedilen mineral açığı kapanacaktır.
10) Hareketsiz Kalmayın
Karantina günleri ile birlikte hareket iyice azaldı. Fakat evde kendinizi çok zorlamadan fiziksel aktiviteyi artırmak için hazırlanmış videoları izleyebilirsiniz. Lütfen temiz havada bol bol yürüyüş yapacağımız günleri beklerken hareketsiz kalmayın.

Uzman Klinik Psikolog Uzman Diyetisyen Merve Öz

https://www.cnnturk.com/saglik/ramazanda-yapilmamasi-gereken-10-sey?page=1

http://www.yeditepehastanesi.com.tr/ramazanda-yapilmamasi-gerekenler

https://www.hurriyet.com.tr/lezizz/10-maddede-ramazanda-yapilmamasi-gerekenler-41511020
https://www.sabah.com.tr/galeri/saglik/10-maddede-ramazanda-yapilmamasi-gerekenler

https://www.internethaber.com/ramazan-ayinda-yapilmamasi-gerekenler-nelerdir-uzmanindan-10-oneri-foto-galerisi-2174687.htm
http://serhatbirikim.com.tr/haber-ramazanda-yapilmamasi-gereken-10-sey-21070.html
http://www.eskisehirgundem.com/?sec=1&newscatid=5&newsid=155726
https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/galeri-10-maddede-ramazanda-yapilmamasi-gerekenler-41511701

https://www.sabah.com.tr/galeri/saglik/10-maddede-ramazanda-yapilmamasi-gerekenler

https://tr.pinterest.com/pin/660762576567810729/

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/10-maddede-ramazanda-yapilmamasi-gerekenler-6206504

https://www.yenikadin.com/10-maddede-ramazanda-yapilmamasi-gerekenler-13193099-haberi/

https://www.kent34haber.com/10-maddede-ramazanda-yapilmamasi-gerekenler/16018/

https://www.samsunsondakika.com.tr/haber/10-maddede-ramazanda-yapilmamasi-gerekenler-9124

https://www.haberler.com/10-maddede-ramazanda-yapilmamasi-gerekenler-13193515-haberi/