Hamileliklerin erken doğum ile sonuçlanması anne ve babaya suçluluk, üzüntü, korku ve stres gibi duygularını beraberinde getirmektedir.
Kendinizi suçlamaktan vazgeçin!
Her doğan 10 bebekten yaklaşık olarak 1’i prematüre doğmaktadır. Bir bebeğin erken doğma riski %10 gibi yüksek bir oranken ve bebeğin erken doğmasının birçok nedeni varken kendinizi suçlamak kendinize ve bebeğinize zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Bu yüzden kendinizi suçlamaktan vazgeçin.
Geçmişe değil şimdiye odaklanın!
Erken doğumu önlemek için yapacağınız bir şey yokken şimdi bebeğiniz için yapacağınız çok şey var. Bebeğinizin anne sütünün içinde bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte bağışıklık sistemi gelişecektir. Bebeğinizin size, annesinin sütüne ihtiyacı var. Fakat annenin yapacağı stres ve sıkıntı annenin sütünün kesilmesine neden olarak bebeğin yeterli beslenmesini engelleyebilmektedir. Ayrıca bebeğinizin beslenmesinin yanında bakıma da ihtiyacı vardır. Bedensel yorgunluğunuza, duygusal yorgunluk eklemeniz bebeğinizin bakımında aksaklıklara yol açabilir. İşte bu yüzden değiştiremeyeceğiniz şeylere odaklanmak yerine değiştirebileceğiniz şeylere odaklanın. Geçmişi değiştiremeyeceğiniz için şimdiyi güzelleştirin!
Bebeğinizin yanında olduğunuzu hissettirin!
Bebeğinize temas etmeniz, onunla konuşmanız hem size hem de bebeğinize iyi hissettirecektir. Bebeğiniz anne ve babasının sesini tanıyacaktır. Lütfen yanında olduğunuzu ve hep yanınızda olacağınızı bebeğinize söyleyin. Bebeğiniz sizin hissettiğiniz endişe ve suçluluk duygularını hisseder. Bu duyguları bir kenara bırakıp bebeğinizin yanına gidiniz ve ihtiyaç duyduğu güven hissini ona veriniz.

Baby And You Dergisi

Sevgilerimle,
Uzman Klinik Psikolog Uzman Diyetisyen Merve Öz