Sizde; çocuğum ders çalışırken meyve, kek, börek atıştırsın diye çalışma masasını yiyeceklerle dolduran ebeveynlerden misiniz?

Çocuklarınızın iyiliğini düşündüğüne çok eminim. Fakat bu davranışınız; çocuğunuzun ders çalışma ile yemek yeme arasında bağlantı kurmasına sebep oluyor.

Ders Çalışırken Yemek Yemenin Nasıl Alışkanlık Haline Geliyor?
Ders çalışırken yemek yeme davranışı çocuğunuz tarafından öğreniliyor ve sonrasında bu davranış hep sürdürülüyor. Bir süre sonra çocuğunuz masa da yemek olmadan ders çalışamaz hale geliyor. Uzun süren eğitim hayatı boyunca ders çalışırken yemek yeme davranışını sürdürmeye devam ediyor.
Ders Çalışırken Yemek Yeme Alışkanlığının Duygusal Yeme ile Bağlantısı var mı?
Ders çalışırken yemek yeme alışkanlığının oluşması duygusal yemeyi tetikliyor. Duygusal yeme; kişinin açlıktan ziyade olaylara yemek yiyerek tepki vermesidir. Kişinin üzgün olduğu için, stresli olduğu için yani olumlu duyguyu ortaya çıkarmak için yemek yemesidir.
Çocuk aç olduğu için yemek yemiyor. Sadece ders çalışmayı zevkli hale getirmek için yemek yiyor. Çoğu zaman derse odaklandığı için önündeki yiyeceklere odaklanamıyor. Neyi, ne kadar yediğini bilmiyor. Meyve tabağının ya da kuruyemiş kâsesinin bittiğini, tekrar almak için uzandığında fark edebiliyor. Bütün tabağı bilinçsiz bir şekilde aslında aç olduğundan değil, el alışkınlığından yiyor. Ya da yiyeceğe odaklandığı için verimli ders çalışamıyor. Önündeki yiyecekler çocuğun çalışma verimini düşürüyor.
Ders Çalışırken Yemek Yemek Obeziteyi Artır Mı?
Oturarak çalışmanın getirdiği hareketsizlikle, ders çalışırken yenilen atıştırmalıklardan gelen fazla kalori sonucunda obezite riski artıyor. Ayrıca ders çalışırken yeme alışkanlığı çocukta duygusal yemeği ortaya çıkarıyor. Çocuk çözemediği bir problemde bir parça meyve alarak ya da birkaç ceviz yiyerek stresini bastırıyor. Duygusal yemeyi bu sayede öğrenerek ders çalışma haricindeki diğer stres yaratan alanlara da bu alışkanlığı ekliyor.
Çocukların metabolizması fazla çalışır. Bu dönemde obezite ile yüz yüze kalmasa bile hayatının diğer noktalarında, yaşın artışı ile birlikte yavaşlayan metabolizma obeziteyi su üstüne çıkabiliyor.

Çocuklarda Obeziteden Nasıl Korunabiliriz?
Davranışlar küçükken öğrenilir. Büyüğünce, küçükken öğrenilen davranışlar sürdürülür. Bu nedenle sebze yeme davranışı, sadece yemek masasında yemek yeme davranışı, televizyon ve bilgisayar başında yemek yememe davranışı, kahvaltı etme davranışı çocukluk yaşta öğretilmelidir. Bu yaşta kahvaltı etmeden okula gidilmeyeceğini öğrenen bir çocuk, üniversiteye giden bir genç olduğunda da çoğunlukla kahvaltı yapmadan evden/yurttan çıkmayacaktır.
Çocuklara öğretilmesi istenilen davranışlar, öncelikle ebeveynler tarafından uygulanmalıdır. Sebze yemeyen bir ebeveynin çocuğuna sebze yemelisin gibi bir nasihatte bulunması çocukların davranışı benimsemesinde çok da faydalı olmayacaktır. Çünkü çocuklar davranışları gözlemleyerek öğrenirler.

Ders Çalışırken Yemek Yeme Alışkanlığı oluşmuş ise nasıl engellenir?
Eğer çocuğunuz ders çalışırken masasında yiyecek olmadan çalışamıyorsa bu davranıştan vazgeçene kadar salatalık, marul, havuç gibi su oranı yüksek yiyecekleri verebilirsiniz.
Çocuğunuzun 40-45 dakika çalıştıktan sonra ara vermesini isteyebilirsiniz. Ve ara verdiğinde istediği yiyeceği yemesine izin verebilirsiniz.
Su içme alışkanlığı çok zor oluşuyor. Su içme alışkanlığını kazabilmesi adına çocuğunuzun çalışma masasında mutlaka su şişesi olmalıdır.

Çok sevgiler,

Uzman Klinik Psikolog Uzman Diyetisyen Merve Öz

https://www.hurriyet.com.tr/aile/ders-calisirken-yemek-yemek-obeziteye-davetiye-cikariyor-41446864#:~:text=Oturarak%20%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fman%C4%B1n%20getirdi%C4%9Fi%20hareketsizlikle%2C%20ders,sonucunda%20obezite%20riski%20art%C4%B1yor%E2%80%9D%20dedi.&text=Ders%20%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1rken%20yemek%20yeme%20al%C4%B1%C5%9Fkanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1n,Klinik%20Psikolog%20Uzm.

https://www.cnnturk.com/saglik/ders-calisirken-yemek-yemek-obezite-nedeni

http://www.yeditepehastanesi.com.tr/ders-calisirken-yemek-yeme-obezite-nedeni

https://www.yeniakit.com.tr/haber/cocuklarin-ders-calisirken-yemek-yemesi-obeziteye-zemin-hazirliyor–1064012.html

https://www.medimagazin.com.tr/medilife/genel/tr-ders-calisirken-yemek-yiyen-cocuklarda-obezite-riski-yuksek-10-81-86118.html

https://www.hurriyet.com.tr/aile/ders-calisirken-yemek-yemek-obeziteye-davetiye-cikariyor-41446864

https://www.memurlar.net/haber/885711/cocuklarin-ders-calisirken-yemek-yemesi-obeziteye-zemin-hazirliyor.html

https://hibya.com/cocuklarin-ders-calisirken-yemek-yemesi-obeziteye-zemin-hazirliyor–13022012.html

http://antalyaekspres.com.tr/saglik/haber/ders-calisirken-obez-olmasin/548388